Podnikatel

Inspirujeme studenty k podnikavosti

Martin Rejhon

= v programu od: 22. 10. 2020

= oslovených studentů: 90

= absolvovaných seminářů: 2

Čtyři otázky a odpovědi:

V čem je Vaše tajemství úspěchu?

Především nejsem zcela přesvědčen, že mohu hovořit o úspěchu. Čím se úspěch měří ? Penězi ? Osobní spokojeností ? Společenským kreditem nebo uvedením v publikaci „Who is who“ ? Asi nejblíž definici úspěchu je fakt, že dělám práci, kterou mám opravdu rád, v jejíž smysl věřím a umožňuje mi osobní svobodu. Tajemstvím mého úspěchu je snaha neustále na sobě pracovat. Ještě ve 52 letech jsem se rozhodl vystudovat MBA studium v oboru „soft-skills management“ a důvodem byla šance se profesně ještě dál posunout, obohatit metodologii a porovnat se s dalšími „studenty“. I po úspěšném dokončení studia MBA se snažím přes nejrůznější zdroje získávat nové poznatky z andragogiky (vzdělávání dospělých), účastním se odborných konferencí a setkávám se s kolegy z oboru. Tajemství úspěchu: na vzdělávání a seberozvoj není nikdy pozdě.

Vaše manažerské zásady?

Mojí zásadou je otevřenost v jednání a férová zpětná vazba. Pokud se mi něco nelíbí, mám právo vyslovit nesouhlas a navrhnout jiné řešení. Je pochopitelné, že tento asertivní přístup sebou bere riziko, že občas narazím na nepochopení, na druhou stranu jsem si jistý, že dělám maximum, abych uspěl s mým cílem. Oceňuji pevné přátelské vztahy a již řadu let neopírám své podnikání o smlouvy v klasickém pojetí. Pokud si vystačím s podáním ruky, je věc vyřešená, někdy situace vyžaduje přece jen potvrzení zakázky například objednávkou ze strany klienta. V mé podnikatelské branži jde především o osobní vztahy, řada mých klientů se mnou spolupracuje více než 15 let … pokud odvádím dobrou práci a jednám slušně a férově, nemají důvod měnit …

Proč se zapojujete do programu MŮŽEŠ PODNIKAT?

Jsem původním povoláním pedagog a vždy mne zajímaly „alternativní přístupy ve školství“. Měl jsem možnost pracovat s prvky jenské a waldorfské pedagogiky a vždy jsem měl pocit, že edukace by měla být spjata více s prvky her, praxí, interakcí, zážitků … od okamžiku, kdy jsem se octnul v oblasti HR poradenství a andragogiky, věděl jsem, že musím vyzkoušet tuto cestu. Přes osvědčenou metodiku společností Dynargie a Krauthammer, pro které jsem měl možnost pracovat, jsem dospěl k mému vlastnímu přístupu, jenž je založen na vysoce interaktivním přístupu k účastníkům mých tréninků. Protože dominantním tématem mých projektů je „komunikace / při vedení lidí, týmové spolupráci, v obchodu, projektech … tak chci zásady efektivní komunikace připomenout i ve školách. Pokud chci dosáhnout nějakého cíle, splnit si sen, měl bych umět komunikovat, prosazovat se, mít zdravou sebedůvěru a zároveň schopnost rozpoznat situace, kdy je výhrou mlčení … to je důvod, proč chci sdílet své zkušenosti jak trenéra komunikace, manažera HR, otce dospělých synů a čerstvého dědečka … všechny tyto role mohou být zajímavé.

Co byste doporučil(a) mladým lidem, kteří chtějí uspět?

Odvahu !! Jedině odvaha je vlastnost, která nám přinese poznání i v okamžicích prohry znovu vstát, podívat se zpět s možností odhalit příčiny a jít opět dopředu za finálním úspěchem.

Zpětná vazba ze seminářů řečníka

Gymnázium Jiřího z Poděbrad, Studentská 166, Poděbrady

8. 10. 2021 09:00
Forma semináře: prezenční
1. řečník: Hana Kočková
2. řečník: Martin Rejhon

Přednáška mi přinesla nadhled, pochopení a směr svého ubírání.
Před touto přednáškou jsem se o téma podnikání nezajímala a měla jsem na něj negativní názor. Po přednášce se na to koukám úplně z jiného úhlu. Stále vím, že mě osobně to k podnikání netáhne. Moje cesta to není. Ale změnil se mi názor na podnikatele. Vím, že nemůžu všechny hodit do jednoho pytle na základě dvou podnikatelů, které jsem měla možnost poslouchat. Ne všichni jsou tak poctiví a nedělají to s dobrým záměrem. Takže tato přednáška mi přinesla změnu názoru. A líbilo se mi, že to nebylo takové formální, ale opravdu osobní. Víc mě to takhle vtáhlo a dokázala jsem se do toho vcítit.
Přišlo mi zajímavé, jak se některé věci dají zvládnout a jak jsou lidské vztahy důležité, a že nezáleží jenom na penězích, ale dost na přístupu. Celkově se mi líbilo celé vyprávění prvního řečníka.
Jak přistupovat k rozhodování v životě.
Zaujal mě životní příběh obou řečníků.
Nic moc.
Líbily se mi osobní zkušenosti.
Líbilo se mi, že každý z řečníků měl jiný příběh, každý začal podnikat v jinou dobu, oba z nich zmínili jak klady tak i zápory podnikání.
Více mě zaujal příběh paní Hany, líbilo se mi, že se představitelé s námi bavili o soukromém životě.
Nejvíce mě zaujala vaše životní zkušenost a jak jste se k podnikání dostali. Přednáška byla velmi užitečná pro mě, protože dlouho přemýšlím o podnikání. Informace všechny byly velice užitečné.
Odvody jsou moc velký (stěhuju se na Maltu 🙂).
Nemít přehnané sebevědomí na pohovorech.
Vytvářej si síť kontaktů.
I jako podnikatel je možné vytvořit si spolupráce napříč prakticky celou Českou republikou. Sebevědomí je dobré jen v určitém množství. Asertivita může být užitečná.
Zajímavé informace o světě podnikání.
Zaujalo mě, jak se k podnikání tito lidé dostali a jejich příběh.
Asi nic.
Že má spolužačka podniká.
Hodně věcí jsem už věděla, protože rodiče podnikají, ale i tak to pro mě bylo zajímavé. Například přechod ze zaměstnání k podnikání a podobně.
No vlastně jsem se nic moc nedozvěděla. O podnikání už vůbec ne. Je sice super, že nám oba řekli, co dělají, ale ve finále tam nebyla žádná motivace. Pán byl strašný. Měl genderové narážky na spolužačku a rozhodně mi to nepřišlo vhodné. Ego až na strop, pán všechno vím, všechno znám. Mluvil skoro hodinu ale já ho přestala poslouchat už po deseti minutách, protože sice je hezký, že nám vyprávěl, co všechno vystudoval a kde pracoval a jak má velké sebevědomí (ano, to jsme slyšeli alespoň 10x za celou přednášku), ale o podnikání jsem vlastně slyšela úplný prd. Paní byla skvělá, krásně vyvrátila stereotyp, že muž musí být ten, co v rodině vydělává peníze. Narozdíl od pána věcně a zajímavě odpovídala na dotazy a celou přednášku udělala mnohem příjemnější. Pána bych nepřála žádné jiné třídě, byla to ztráta času a co jsme se po přednášce bavili s ostatními, většina holek měla na pána naprosto stejný názor.

Podcasty MŮŽEŠ PODNIKAT

Poslechněte si podnikatelské příběhy řečníků