Lukáš Apolenář

Xflow, s. r. o.

V čem je Vaše tajemství úspěchu?
Tajemství úspěchu je podle mě ve vytrvalosti. Čím si vyberete složitější činnost k naučení, tím je větší šance, že to nedotáhnete a skončíte jen u myšlenek. Když dojdete do bodu, kdy je něco složité anebo to děláte dlouho a nemáte výsledky, jaké si představujete, je nejlehčí skončit a začít dělat něco jiného. Napomáhá tomu spousta možností, které dnes člověk má. Jenže podnikání se nebuduje za týden. Proto pokud nemáte vytrvalost, je malá šance, že uspějete.

Vaše manažerské zásady?
Při práci v týmu je pro mě důležité, aby každý měl vlastní přínos do projektu. Našel si sám, co chce dělat a jen konzultoval svůj pohled. Měl teda široké ohraničení, co může a co ne. Tím pádem otevíráte plný potenciál daného pracovníka. Vím, že to není dobře v každém typu společnosti, ale u nás to tak je. Jsme mladá kreativní společnost. Nemáme moc hranic, které se nedají překonat. Vše má ale svůj čas. Také je důležité naslouchat a klást správné otázky. Je lepší, když si každý sám přijde na to, co funguje a nefunguje. Z cizích chyb je velice složité se poučit. Pak už jsou jen takové důležité věci jako upřímnost a pokora. Nikdy jsem nepochopil, jak může majitel společnosti jezdit v novém BMW, lítat třikrát ročně na dovolenou a přitom platit zaměstnancům neodpovídající mzdu. Když se pak ptají zaměstnanci na zvýšení mzdy,firma nemá peníze. V tomto jednání není upřímnost ani pokora.

Proč se zapojujete do programu MŮŽEŠ PODNIKAT?
Nejsem z podnikatelské rodiny. Nejsem ani z oblasti, kde by bylo běžné, aby mladí podnikali. Nestudoval jsem na školách, kde by mi dali základ toho, co chci dělat, a ukázali mi, jaké jsou dnes možnosti v podnikání. Stále vidím, že kolem nás je spousta podobných lidí jako jsem byl já. Měl jsem obrovské štěstí, že jsem si našel vlastní cestu, ale ne každý má podobné štěstí. Tito lidé, kteří by třeba mohli podnikat, se zaseknou například u řízení kamionu a do konce života nenajdou činnost, která by je naplňovala. Jsou smutní, naštvaní a pak tuto frustraci přenáší na všechny
kolem sebe. Z globálního pohledu Česko potřebuje, aby mladí začali podnikat. Žijeme v neudržitelné době, nahnali jsme si do Česka spoustu mezinárodních společností a České firmy prodáváme do zahraničí. Sice se nám snižuje nezaměstnanost, ale je to na úkor soběstačnosti národa.

Co byste doporučil mladým lidem, kteří chtějí uspět?
Ve všem, co děláte, vytrvejte. Také je důležité si uvědomit, že úspěch se buduje mimo komfortní zónu. Když jste ale mimo komfortní zónu, není to příjemné. Přesto je důležité vytrvat, protože tak se učíte nejrychleji. Někdy je prostě důležité se kousnout a jet. Dotlačit výsledek na sílu, protože co nejde silou, jde někdy větší silou.