Podnikatel

Inspirujeme studenty k podnikavosti

Daniela Pilařová

= v programu od: 4. 3. 2020

= oslovených studentů: 208

= absolvovaných seminářů: 6

Čtyři otázky a odpovědi:

V čem je Vaše tajemství úspěchu?

„Odjakživa jsem byla velmi pracovitá, už na střední škole jsem věděla, že chci dělat něco kreativního, co mě bude naplňovat a co by mě mělo i (u)živit. Pilně jsem studovala, a když jsem skončila vysokou školu, šla jsem „dělat kariéru“ do České televize Ostrava. Odtud jsem po dvou letech k překvapení nadřízených na vlastní žádost odešla a rozhodla se, že svoji kreativitu chci uplatňovat na volné noze. Protože jsem od střední školy pracovala jako příležitostná novinářka a později překladatelka a redaktorka, věděla jsem, že moje tajemství úspěchu a můj potenciál tkví ve slově – mluveném i psaném. Uvědomovala jsem si, že mám schopnosti zaujmout posluchače před sebou, že umím vtáhnout do předkládaného tématu, že doslova umím ovlivnit. Postupně s tím, jak jsem se vzdělávala v alternativních medicínách a józe, jsem tyto své dovednosti zlepšovala a dnes mě vlastně živí. Postupně jsem kolem sebe začala shromažďovat lidi stejného nadání a zájmů a časem vzniklo naše jógové studio a škola alternativních medicín v Ostravě.“

Vaše manažerské zásady?

„Manažerování lidí a firmy je pro mě ta obtížnější část podnikání. Své zásady tudíž buduji velmi postupně. Není pro mě úplně snadné být přísná šéfová, vystupovat v roli spolumajitelky firmy, vždy mi bylo bližší přátelské prostředí lidí na stejné úrovni. To ale logicky nejde vždy – jakmile máte firmu, musíte tu a tam prostě vystupovat v roli toho, kdo má rozhodovací právo. Odjakživa se pokouším s lidmi jednat na rovinu, aby věděli, na čem jsou – a to s klienty i externími zaměstnanci. Samozřejmě nastávají situace, kdy je nutné jednat takzvaně z pozice šéfa, ale v drtivé většině případů se s kolegyní spolumajitelkou snažíme o vstřícný, maximálně lidský, téměř až přátelský přístup. Stále se to ovšem učím a tento proces učení bude v mé kariéře patrně trvat už navždy.“

Proč se zapojujete do programu MŮŽEŠ PODNIKAT?

„Ráda bych ukázala mladým lidem, že je možné být spokojen s prací, kterou dělám, a živit se jí. Že zaměstnání nemusí být rutina (ačkoli částečně je práce rutinou vždy), že je možné stále nacházet nové cesty, které budou především bavit (je i jejich klienty), což jim přinese nejen radost, ale i finanční ocenění. Že je možné pracovat takzvaně „na sebe“, vlastně se vymanit z části establishmentu a mít k dispozici jednu velmi cennou veličinu – svobodu a (částečnou) nezávislost. Sice nejsme milionářky, ale s kolegyní děláme práci, která nás naplňuje. Nabízíme lidem „nadstavbu“ nad běžný, často uhoněný život západního člověka – návrat k sobě, návrat k pohybu, bezpečný návrat k věcem mimo vnější svět (jóga), ale taky návrat ke tradicím, k přírodě, k ekologii (alternativní medicíny).“

Co byste doporučil(a) mladým lidem, kteří chtějí uspět?

„Doporučila bych jim, aby se především nebáli. Aby pečlivě studovali sami sebe a našli „to něco“, čím jsou výjimeční – protože to máme v sobě každý. Jakmile to najdou, je dobré studovat trh oboru, který se ze sebestudia vyloupl jako potenciální způsob podnikání. S chladnou hlavou a vřelým srdcem je třeba zvážit, které segmenty trhu jsou přehuštěné, a kde naopak existuje prostor, jejž by bylo možné vyplnit vlastními výrobky/službami. Je třeba sledovat konkurenci, ale v tomto sledování se neutopit. Prvotní by měl být pohled, který bude zaměřený na vlastní firmu, na vlastní portfolio. Přílišným sledováním okolí hrozí, že podnikatel ztratí fokus na vlastní firmu. Je možné začít od nuly (i finančně), ale je nutné věnovat své firmě, svému oboru, co nejvíce energie, píle a péče. A co je hodně důležité, je trpělivost. Všichni procházíme vzlety a pády, ale počátky podnikání jen málokdo zvládne natolik (a často jen díky obrovskému štěstí), aby mohl po pár měsících říct – teď mám fungující a rozjetý podnik. Většinou chce každý záměr čas, aby se mohl realizovat a aby byl úspěšný. Jako bychom „vyšlapávali gravitační cestičku“ kolem ústřední hvězdy (úspěchu) pro její (stejně úspěšnou) oběžnici. A to chce přirozeně čas.“

Zpětná vazba ze seminářů řečníka

Vyšší odborná škola DAKOL a Střední škola DAKOL, Petrovice u Karviné 570

22. 11. 2021 12:00
Forma semináře: prezenční
1. řečník: Daniela Pilařová
2. řečník: Roman Šmiřák

Že můžu začít podnikat kdykoliv.
Zaujalo mě spousta věcí.
Dozvěděl jsem se jak řídit své touhy a jak je uskutečnit.
Nic.
Baví mě poslouchat příběhy lidí, kteří se prostě rozhodli, že něco udělají a tak to udělali.
Příběhy vyprávějících.
Zaujaly mě jejich historky o tom jak si změnily život, i když jim někdo řekl, že ničeho nedosáhnou a nebo něco se sebou udělali.
Že můžu začít podnikat kdykoliv, kdy mě to napadne.
V pohodě seminář.
Dozvěděl jsem se o TČM něco více, vyvrátily se mi obavy ohledně podnikání.
Bylo to super.
Dost mi to dalo.
Dostala jsem větší důvod to opravdu zkusit i kdyby to nemělo klapnou, sama o sobě vím, že nejsem zrovna dobrá na poslouchaní ostatních a skákat, tak jak říkají. Nevadí mi názory od dvou nebo tří lidí ale čím víc lidí, tím víc názorů, které nemám společné s nimi.
Mám dobrou zkušenost, hodně mě to usměrnilo.

« První 1 2 3 4 5 6 Poslední »

Podcasty MŮŽEŠ PODNIKAT

Poslechněte si podnikatelské příběhy řečníků